Στην κορυφή του κόσμου ο Λευτέρης Πετρούνιας- Κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο...

Στην κορυφή του κόσμου ο Λευτέρης Πετρούνιας- Κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

654
SHARE

Έγραψε ιστορία ο Έλληνας «άρχοντας των κρίκων»! Ο Λευτέρης Πετρούνιας στέφθηκε για τρίτη φορά Παγκόσμιος Πρωταθλητής κατακτώντας σήμερα το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στη Ντόχα.

Λίγες ημέρες πριν μπει στο χειρουργείο, για το πρόβλημα που έχει στον αριστερό ώμο, ο Έλληνας αθλητής έσφιξε τα δόντια και εντυπωσίασε με την εμφάνισή του και το πρόγραμμά του που είχε βαθμό δυσκολίας 6.30. Με βαθμολογία 15.366 ο Χρυσός Ολυμπιονίκης στο Ρίο ανέβηκε στο ψηλότερο βάθρο για τρίτη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά το 2015 στη Γλασκώβη και το 2017 στο Μόντρεαλ.

Με το σημερινό μετάλλιο ο Πετρούνιας ξεπέρασε στη συγκεκριμένη διοργάνωση τον Βλάση Μάρα ο οποίος έχει δύο χρυσά κι ένα χάλκινο, κι έγινε ένας από τους τρεις γυμναστές στην ιστορία της ενόργανης, με τρία χρυσά μετάλλια σε ένα αγώνισμα. Και βέβαια συνέχισε το αήττητο σερί του, καθώς επί 2,5 χρόνια ο Λευτέρης Πετρούνιας έχει νικήσει σε όλους τους αγώνες στους έχει εμφανιστεί (10 χρυσά σε 10 διοργανώσεις).

Τη δεύτερη θέση στο βάθρο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ζανέτι ο οποίος συγκέντρωσε 15.100 βαθμούς.